Jaki wybrać rozdrabniacz do gałęzi ?

Wiosną i jesienią ogrody, sady i posesje często zapełniają się stertami gałęzi. Z tego powodu rozdrabniacze do takich odpadów zielonych stają się niezbędnym wyposażeniem dla firm świadczących usługi porządkowania terenów zielonych i np. dużych gospodarstw rolnych. Urządzenia o różnej mocy i wydajności zarówno pomagają w utrzymaniu porządku, jak i przetwarzają roślinne odpadki na zrębki, które nadają się do powtórnego wykorzystania w formie kompostu, ściółki lub opału. 

Wybór rozdrabniacza zależy od indywidualnych potrzeb

Wybór konkretnego modelu, zależy od tego, jak często będzie używany i do jakiego rodzaju drewna ma być przeznaczony. Urządzenia rozdrabniające różnią się od siebie pod względem:

  • mocy,
  • metody cięcia/kształtu noży,
  • zasilania,
  • maksymalnej średnicy rozdrabnianych gałęzi,
  • mobilności.

Rodzaje rozdrabniaczy i rębaków do gałęzi

W przypadku właścicieli np. przydomowych ogrodów dobrym pomysłem może być wykorzystanie mobilnych rozdrabniaczy zasilanych elektrycznie. To sprzęt do przerobu drobnych odpadów zielonych, wyposażony w klasyczne ostrza lub noże ślimakowe. Jest mobilny i cechuje się cichą pracą.

Właściciele większych posesji, a także przedsiębiorcy świadczący usługi utrzymania zieleni powinni zaopatrzyć się w maszyny o napędzie spalinowym. Sprawdzą się również w tartakach czy stolarniach, gdzie zostaje do utylizacji duża ilość odpadów. Dzięki nim można przetworzyć gałęzie o grubości nawet do kilkunastu cm.

Z kolei duże rębaki podłączane do ciągników charakteryzują się ogromną mocą i ponadprzeciętną wydajnością. Dzięki temu doskonale radzą sobie z najgrubszym materiałem. Jeśli są wyposażone w walce zębate, mogą być wykorzystane nawet do cięcia średniej wielkości pni drzew. Ponieważ są zamocowane na pojeździe, można ich używać w wielu miejscach.

W naszej firmie dostępnych jest wiele rodzajów nowoczesnych rozdrabniaczy - mamy wyłącznie wysokiej klasy, niezawodne i bardzo funkcjonalne urządzenia.

Dodatkowe funkcje rozdrabniaczy, na które warto zwrócić uwagę

Przed wyborem optymalnego modelu rozdrabniacza warto również zwrócić uwagę na jego rozmiary, wagę i dodatkowe wyposażenie. Najbardziej przydatny jest system automatycznego wciągania materiału. W takim przypadku wystarczy wsunąć koniec gałęzi, krzewów czy małych drzewek do podajnika, a urządzenie samodzielnie przetransportuje je do strefy cięcia. Sam podajnik powinien być odpowiednio szeroki i usytuowany w położeniu wygodnym dla podającego. Równie ważny jest wylot -  w rębakach o dużej mocy stosuje się wysoko umieszczoną wyrzutnię, pod którą można podstawić pojemnik lub przyczepę. W niektórych maszynach dodany jest system do ładowania zrębków w worki. Inne ważne funkcje to bieg wsteczny umożliwiający cofnięcie gałęzi lub awaryjny wyłącznik.